Osobnosti, ktorých predpovede sa naplnili.
Rockové hviezdy sú známe ako slobodomyseľní, niekedy posadnutí, excentrickí a veľmi kreatívni ľudia. Túto prvotnú silu potrebujú vo svojej kariére, aby sa udržali nad vodou a v centre pozornosti. Musia neustále premýšľať a pracovať na tom, ako sa udržať v popredí. V istom zmysle je na to nevyhnutná vízia. Aké hudobné trendy budú horúce v nadchádzajúcom roku? Čo sa bude fanúšikom naozaj páčiť? To isté, čo dostávali doteraz, alebo musia niečo zmeniť? Ale čo by to malo byť? Štýl, tón, zvuk? Bude sa ľuďom páčiť nové divadelné predstavenie alebo koncert? Pre rockové hviezdy je predvídavosť takmer nevyhnutnou podmienkou.

Jimi Hendrix predpovedal klimatickú katastrofu.

Táto gitarová legenda bola idolom miliónov ľudí. Skutočne vedel, cítil a videl, aký vplyv bude mať jeho umenie na jeho fanúšikov. Ale táto vnútorná sila a jasnosť, ktorá vychádzala z hĺbky vnútra, bola ohromujúca. Jimi Hendrix predvídal klimatickú krízu. Málokto napríklad vie, že o zmene klímy hovoril už v roku 1967. V piesni Up From The Skies Hendrix opísal svet, ktorý sa veľmi podobá najhorším hororovým scenárom, ktorými nás dnes bombardujú klimatológovia. Pieseň je o pútnikovi, ktorý prichádza na Zem po dlhej ceste a uvedomuje si, ako veľmi sa Zem zmenila. A pieseň obsahuje aj zlovestnú predpoveď: “Vôňa spáleného sveta / No, možno, možno je to len zmena klímy”.

David Bowie videl budúcnosť internetu o desaťročia skôr.
Hoci internet v 90. rokoch absolútne existoval, nikto by neveril, že v nasledujúcom tisícročí obráti svet na ruby. S výnimkou jedného umelca s jedinečným vzhľadom a zvukom – Davida Bowieho. Bowie sa stal posadnutý webom. V jednom z rozhovorov povedal, že keby mu bolo opäť 19 rokov, namiesto hudby by sa možno venoval internetu. V rozhovore s Jeremym Paxmanom v roku 1999 Bowie ešte viac hovoril o svojom vzťahu k online svetu a o obrovskom potenciáli, ktorý v sebe skrýva. Keď Paxman odmietol internet ako “len nástroj”, Bowie si okamžite protirečil a potom vášnivo a presne opísal, ako internet nakoniec poskytne fanúšikom možnosť dostať sa bližšie k svojim idolom.
Guardian opisuje jednu z najpresnejších Bowieho internetových predpovedí. Bol to jeho vlastný poskytovateľ internetových služieb, ktorý za mesačný poplatok ponúkal prístup na internet, exkluzívny obsah a vlastnú stránku. Inými slovami, vytvoril prvú sociálnu sieť v čase, keď ešte nebola plánovaná…

Kapela budúcnosti.
Radiohead je kapela, ktorá to dobre vie. Tí, ktorí poznajú jedinečný zvuk kapely, vedia, že vo svojej hudbe a najmä v textoch vykresľujú pochmúrnu víziu budúcnosti. Nanešťastie pre všetkých sa mnohé z ich nepríjemných predstáv stali skutočnosťou.

Definitívny zoznam piesní Radiohead, v ktorých boli hrozivé predpovede plné predpovedí, by bol pomerne dlhý. Podľa internetového portálu Mic predpovedali Radiohead vo svojej piesni “Pop Is Dead” vzostup komerčného, šablónovitého popu a v piesni “Palo Alto” vzostup Silicon Valley. “Idioteque” predpovedal politické prekážky v diskusii o klimatických zmenách a dokonca aj videoklip k piesni “Pyramid Song” bol o zvyšovaní hladiny morí v čase, keď bol tento problém oveľa menej závažný ako teraz.

Samozrejme, prorocká sila Radiohead je rovnaká ako sila predpovedí Dodony. Väčšina textov je jednoznačne dvojzmyselná, takže je dosť ľahké trafiť do budúcnosti…

Politické proroctvo skupiny Pink Floyd
Po Dark Side of the Moon sa Pink Floyd stali úspešnou štadiónovou kapelou, ale v raji nastali problémy. Líder skupiny Roger Waters bol nespokojný s ich novým statusom rockového boha, ktorý ich podľa neho zmenil na nesúrodú skupinu, ktorá nerobí nič iné, len hrá hity na obrovských pódiách. V reakcii na odcudzenie medzi kapelou a jej fanúšikmi vytvoril Roger Waters album The Wall, jeden z najväčších albumov všetkých čias. A skutočne, jedna z piesní na albume The Wall takmer presne predpovedala súčasnú politickú klímu. Pieseň Matka je dialógom medzi chlapcom a rodičom, ktorý je bastard, no ak by ste jej text vložili do úst dnešným politikom, bolo by to ako sledovať politickú kroniku z minulých rokov. Pieseň je o kandidatúre na prezidenta. Pýta sa, či môžeme dôverovať vláde. Sľubuje, že postaví múr, aby zastavil prisťahovalcov. Text dokonca sľubuje, že sa to stane, či sa nám to páči alebo nie…