Hudba bola zvyčajne neoddeliteľnou súčasťou dobrého filmu. Či už je film o hudbe alebo nie, od začiatku filmového priemyslu sme videli vynikajúcu filmovú hudbu, ktorá sa stala trvalou súčasťou modernej kultúry. Pamätáš si, koľkokrát si videl výraz „OST“ (Original SoundTrack) spojený s filmom? Máš pravdu, nespočetnekrát. Od elektrickej hudby po pop, rap alebo folklór je hudobné „obliekanie“ filmu po celé desaťročia takmer rovnako dôležité ako samotný film.

Ale na tejto stránke ťa nezaujíma ne- rocková hudba, však? Iste, ne-rocková hudba zanechala stopy vo filmovom priemysle, ale keďže rock bol všeobecne hnutím v rozsahu hudobnej (ak nie bodovej sociálnej) revolúcie, dá sa len čakať, že veľa filmov bude mať svoj originálny soundtrack založený na rockovej hudbe, známej alebo dokonca neznámej rockovej kapele.

V 60. a 70. rokoch bolo oveľa bežnejšie založiť samotný film (alebo aspoň jeho veľkú časť) na samotnom rocke. Či už je to lepšie alebo horšie, hlavným bodom odkazu na rockovú hudbu boli USA a Spojené kráľovstvo, čo znamená, že väčšina piesní bola v angličtine, ale čo je najdôležitejšie: médiá a spoločnosť sa krútili okolo hlavných politických a spoločenských problémov, ktoré sa v tom čase rozvírili. Preto sme videli, že vydanie filmu „Easy Rider“ s Dennisom Hopperom je o dvoch vzpurných dušiach, ktoré chcú jednoducho jazdiť na motocykloch, oblečených v hudbe Steppenwolfa a Jimiho Hendrixa. Podobne „narodený 4. júla“, aj keď nebol natočený v 70. rokoch, zobrazuje veľmi dramatický stret verejnej mienky o vojne vo Vietname, rovnako ako kapely ako „Country Joe and the Fish“ v tej dobe.

Elvis bol pravdepodobne kráľom rock ‚n‘ rollu a bolo len prirodzené, že už v 50. rokoch bol uvedený v niekoľkých filmoch, keďže sa hodil pre hviezdu tohto kalibru. Z toho mali prospech obe strany, hudobníci aj filmový priemysel. Ale filmy pokročili a nemohli sa odohrávať len s jednou osobou alebo kapelou. Krátko nato sa hudba filmov stala iba odevným materiálom.

Napíšte do vyhľadávača, že  hudba v 70. rokoch a hudba použitá v programe OST do veľkej miery odráža tému filmu, aj keď použité množstvo nie vždy predstavovalo hudobný štýl konkrétnej skupiny. Napríklad „interstellar overdrive“ od Pink Floyd bol použitý v Doctor Strange pre postavu psychedelického rocku, aj keď nepatril medzi prog rockovo-syntetické výtvory. Na druhej strane, „jumpin jack flash“ od The Rolling Stones sa použil v Mean Streets, ktorý súvisel s kapelami a násilím na ulici, čo sa považovalo za vhodné pre ich hudobný profil. Ale keď sme vstúpili do 80. rokov a ďalej, hudba rockových kapiel (a ich pridružených spoločností) sa stala čoraz výraznejšou a dá sa povedať, že filmy vyrobené v tej dobe zvýšili popularitu piesne. Príkladom toho je „stand by me“ (1984), ktorý dal pieseň s rovnakým názvom na prvé miesto, aj keď vyšla v 60. rokoch. Jedy Page, spolupracovník spoločnosti Led Zeppelin, napísal OST pre skladbu „Death Wish“ a oživil záujem ľudí o kapelu. Bob Dylan bol v roku 1989 použitý „ako koľajový kameň“ pre „New York Stories“, aj keď sa pôvodne objavil v 60. rokoch.

Po 80. rokoch existovala celá škála hudby a producenti si mohli vyberať z mnohých možností. Preto používanie rockovej hudby v OST postupne stalo čoraz menej bežným a bolo zavedené viac hudby z elektro a popových kapiel. Niektorí režiséri samozrejme zostali „verní“ a držali sa starého receptu, napríklad Martin Scorcese a „Goodfellas“ OST, v ktorých účinkovali Eric Clapton, Cream a Tony Bennett. Ale aj za posledných 10-20 rokov sme boli svedkami toho, ako niektorí producenti vrátili starú rockovú klasiku do filmov, ktoré obsahovali piesne modernej kapely. Napríklad spracovanie Godzilla z roku 1998 obsahovalo „kašmír“ Led Zeppelin, pričom Suicide Squad v roku 2016 boli franšízy Black Sabbath a Iron Man (2008 – 2013) AC / DC v OST. A tak ďalej.

Rocková hudba pravdepodobne zanechala najväčšiu stopu v priemysle filmovej hudby. Či už je to popularita hudby pre mladú generáciu, vzpurný duch alebo jednoducho kvôli skutočnosti, že to súvisí s toľkými inými odvetviami a žánrami hudby, je mimoriadne bežné nájsť OST, ktorá obsahuje aspoň jednu skladbu od kapeli a hrá nejaký druh elektronickejj hudby. Myslím si, že to prospieva aj rockovej hudbe, pretože čím viac OST budeš počúvať, uvidíš, ako rôznorodá je rocková hudba, a preto bude zaujímavé objaviť veľa kapiel.