Stalo sa určite aj Vám, že ste si nedokázali zvoliť, ktorú značku gitary alebo bubna chcete kúpiť a aký klavír alebo syntetizátor by ste chceli ako svoju ďalšiu investíciu? Nie si jediný. Pamätám si, že keď som vyrastal a počúval Metallicu, mal som väčšinou dočinenia s bubnovaním. A predstavte si, ako som bol šokovaný a potešený, keď som videl informácie o tom, na aké nástroje členovia hrajú. Kúpil som si vlastné malé bubny Tama a zneli presne ako Lars Ulrich! “. Produkcia samozrejme nikdy nebola taká, aká bola na albume… V dnešnej dobe bolo by trochu ťažšie kúpiť si originálny bubon Tama, jednak kvôli cene a jednak kvôli tomu, že nie je k dispozícii vo všetkých krajinách.

Všetko závisí od toho, čo máte radi a čo presne chcete so svojim nástrojom robiť. Je to pre vaše potešenie a zábavu, alebo chcete založiť kapelu? V prípade kapely sa to určite skomplikuje, pretože budete potrebovať ďalších členov, aby ste spoločne „obliekli hudbu”, rovnako ako štúdio a čas, aby ste mohli skúšať s ostatnými členmi. Ale aj napriek tomu je lepšie, keď si vyberiete svoj nástroj a pred tým,ako si niečo nahráte, budete veľa trénovať.

Čo tak dostať sa na cestu  pomocou gitary? Nie sme jediní, ktorí predtým hrali na gitare pred zrkadlom ako idioti, to si určite robil aj ty. Pamätáš si na pieseň, ktorú si hrával na gitare? Koľko piesní bolo? Môžeš si spomenúť? Ak je to tak, urob krátky zoznam a zapíš si ich. Pozri sa, na akej značke gitary hrali hudobníci keď nahrali skladbu. Toto je dobrý prvý krok k objaveniu toho, čo ti najlepšie vyhovuje. To isté platí, ak chcete nahrávať hudbu v štúdiu a viete, že máte špeciálny hudobný album, ktorý sa vám páči vo zvukovej podobe alebo v produkcii, je dobré vziať si ho so sebou a ukázať zvukárovi a producentovi, aby vedeli, akým štýlom sa riadiť.

Pokiaľ ide o elektrické gitary, je ich rozmanitosť nekonečná. Ale existuje aj veľa akustických gitá. Ak navštívite hudobný obchod, uvidíte, že výber je veľmi široký. Podľa toho, čo chcete, si môžete dokonca gitaru prispôsobiť tak, aby vyhovovala Vašim vlastným potrebám. Drevo, z ktorého je gitara vyrobená, môže byť céder, mahagón, javor.Struny môžu byť plastové alebo oceľové. Môžu byť dokonca aj ručne vyrobené.

Keď sme si povedali o širokej škále akustických gitár a o tom, čo ich ovplyvňuje, sme pravdepodobne vytvorili dojem, že dobrá gitara je viac-menej finančne neprístupná. Faktom však je, že za získanie skvele znejúcej a príjemnej akustickej gitary nemusíte platiť žiadny majetok. Toto, samozrejme, už dávno vie väčšina hudobných obchodov a maloobchodníkov, čo viedlo trh k výrobe rôznych predajných balíkov. Začiatočníci napríklad môžu nájsť akustické gitary, ktoré sú práve pre začiatočníkov : gitara, remienok, ďalšie struny, trsátka, ladička, dokonca aj malý reproduktor!

Na druhej strane možno nebudeš chcieť byť gitaristom a chceš si kúpiť basgitaru alebo (môj osobný favorit) bubon. Ponuka bicích je tiež obrovská a rozmanitá. Je to hlavne kvôli tomu, že s rozvojom hudby sa zvuk vyvíjal rovnako vo všetkých kapelách, a keďže väčšina z kapiel chcela svoj vlastný jedinečný zvuk, viedlo to k výrobe rôznych nástrojov. Pokiaľ ide o bicie, je dôležité vedieť, aký druh súpravy chceš. Čo chceš hrať? Typický jednorozmerný rock? Potom ťa možno poteší 4-dielna sada (veľký bubon, činel, tom). Ak chceš produkovať rozmanitejšiu hudbu, možno že lepšia by bola pre teba 7 dielna sada. Čím zložitejší je zvuk, tým viac kúskov použiješ. (nezabudni na Neila Peart of Rush, ktorý hrával takmer na 30 rôznych kúskov!

Ak si ešte začiatočník, nemusíš pri kúpe nástroja ísť cez palubu. Najskôr sa rozhodni, čo presne chceš, až potom pokračujte v rozhodovaní o balíku nástrojov.